Ako imate mobing na poslu, možda je vaša opcija tužba za psihičko maltretiranje
Kako se definiše mobing?
Mobing na poslu podrazumeva svako psihičko maltretiranje na radnom mestu s namerom da se obezvredi rad pojedinca ili grupe. Ako te neko loše tretira na poslu, ti kao zlostavljana osoba imaš pravo da podneseš tužbu za psihičko maltretiranje. Postoji mogućnost i verbalnog zlostavljanja, koje je ređe, ali svakako možete podneti tužbu i u toj situaciji. Ni ono nije dozvoljeno, i postoje načini da se zaštitiš od toga.
Osoba koja te zlostavlja može biti šef, kolega, ili čak grupa kolega. I ti i tvoji kolege možete biti žrtve.
Takođe, mobing na poslu uključuje i podsticanje drugih da te zlostavljaju. Sam naziv “mobing” dolazi od engleske reči “mob”, što znači napad u grupi.
Postoje dva tipa:
- mobing praznog stola – žrtvi se obično ne daju poslovni zadaci kako bi joj se porušio integritet u firmi.
- mobing punog stola – Žrtva dobija hrpu radnih zadataka, prisiljava se na rad. Nadređeni ne dozvoljava žrtvi da ide na odmor. Žrtva dobija kratke vremenske rokove za ispunjenje radnih zadataka.
Kome prijaviti psihičko maltretiranje na poslu?
Najpre bi trebalo da razgovarate sa HR-om firme, kome ćete objasniti šta doživljavate na poslu i od koga. Ukoliko i nakon konsultacije sa HR-om i razgovorom sa kolegom od koga trpite psihičko maltretiranje, ne možete da rešite ovaj problem, onda je vreme da kontaktirate advokatsku kancelariju. Kada kontaktirate advokata, tužba za psihičko maltretiranje, protiv osobe koja vas zlostavlja na poslu, bi trebalo da bude vaš sledeći korak.
Stvar je u tome što se pisani zakon ne može primeniti tako dobro u ovim slučajevima. Recimo, tipičan primer je kurir brze pošte koga zlostavlja pojedinac kome treba da preda tu poštu, a koji nije njegov poslodavac. Ovaj slučaj ne može ni po kojoj osnovi da se tretira kao mobing na poslu.
>>> Možda vas zanima i naš tekst na temu: tužba za naknadu štete.
Kada se može podneti tužba za psihičko maltretiranje?
Tužba za psihičko maltretiranje se podnosi kada interni postupci u firmi nisu mogli da se reše mirnim putem. A evo i situacija koje opravdavaju da podnesete tužbu za psihičko maltretiranje:
- Kontinuirano verbalno ili emocionalno zlostavljanje: Ako ste izloženi stalnom vređanju, omalovažavanju, pretnjama ili napadima od strane kolega ili nadređenih na radnom mestu, imate pravo da razmotrite podnošenje tužbe za psihičko maltretiranje. Ovo uključuje situacije kada se osećate poniženo, izolovano ili stalno pod stresom zbog neadekvatnog ponašanja drugih na poslu.
- Diskriminacija i uznemiravanje: Ako ste meta diskriminacije zbog svoje rase, pola, seksualne orijentacije, vere ili nekog drugog osobnog svojstva, i ako ovo ponašanje dovodi do emocionalne patnje i ugrožava vaše radno okruženje, razmotrite podnošenje tužbe za psihičko maltretiranje.
- Manipulacija i zastrašivanje: Ako vas nadređeni ili kolege manipulišu, kontrolišu ili zastrašuju na radnom mestu, ovo može biti oblik psihičkog zlostavljanja koje zaslužuje pravnu zaštitu. Manipulativno ponašanje može uključivati pretnje otkazom, širenje lažnih informacija ili namerno postavljanje u neprijatne situacije.
- Nepoželjno ponašanje: Svako ponašanje koje stvara neprijateljsko radno okruženje, uključujući ogovaranje, ignorisanje, izolovanje ili namerno otežavanje izvršavanja poslovnih obaveza, može biti osnova za podnošenje tužbe za psihičko maltretiranje na poslu.
- Fizičke reakcije na emocionalno zlostavljanje: Ako ste zbog psihičkog maltretiranja doživeli fizičke simptome kao što su anksioznost, depresija, nesanica, ili ste primorani na duže bolovanje zbog mentalnog zdravlja, razmotrite konsultaciju sa advokatom kako biste procenili da li imate osnovu za podnošenje tužbe.
U mnogim zemljama postoje zakoni koji štite radnike od psihičkog maltretiranja na poslu i omogućavaju podnošenje pravnih zahteva protiv zlostavljača ili poslodavaca koji nisu preduzeli adekvatne mere za zaštitu zaposlenih. Važno je konsultovati se sa advokatom za radno pravo ili drugim stručnim licem koji mogu pružiti pravne savete i pomoć u procesu podnošenja tužbe za psihičko maltretiranje na poslu kako bi se zaštitila vaša prava i promenilo štetno radno okruženje.
> Konkretni primeri maltretiranja na poslu
Mobing na poslu može se manifestovati na različite načine i obuhvatati različite oblike nepoželjnog ponašanja. Evo nekoliko primera mobinga na radnom mestu:
- Kolega ili nadređeni redovno vređa, ponižava ili dobacuje uvrede, bez obzira na to da li je to u privatnim razgovorima ili pred drugim kolegama.
- Osoba širi lažne ili štetne informacije o vama kako bi vas diskreditovala ili stvorila lošu reputaciju.
- Vaš nadređeni vam dodeljuje zadatke koji su izuzetno teški, neprikladni za vašu poziciju ili nemogući za izvršenje u zadatom vremenskom roku.
- Kolege i nadređeni vas ignorišu, izbegavaju komunikaciju s vama ili vas sistematski isključuju iz timskih aktivnosti.
- Fizičko uznemiravanje uključuje bilo koji oblik nasilja ili pretnji fizičkim napadom na radnom mestu.
- Nepoželjni seksualni komentari, predlozi ili napadi od strane kolega, nadređenih ili drugih osoba su takođe primeri mobinga na poslu.
- Namerno dodeljivanje prevelikog broja radnih zadataka ili nepraktičnih rokova kako bi se izazvao stres i iscrpljenost.
- Osobe koje su izložene mobingu na poslu mogu biti diskriminisane u vezi s promocijama, povećanjem plata ili drugim profesionalnim prilikama kao osveta za prijavljivanje mobinga.
- Neovlašćeno praćenje i nadgledanje vašeg rada ili komunikacije, što uključuje čitanje privatnih e-mailova ili prisluškivanje razgovora.
- Stvaranje psihičkog pritisk koje uključuje konstantno kritikovanje, kontrolisanje ili postavljanje nerealnih očekivanja.
Ovi su samo neki od primera mobinga na poslu ili psihičkog maltretiranja, a mobing može imati različite oblike i nijanse. Važno je prepoznati takvo ponašanje i preduzeti korake za zaštitu svojih prava i dobrobiti na radnom mestu.
Pročitajte kako je radiologu u Domu zdravlja u Kuršumliji prekipelo pa tužio direktorku za mobing
Kako dokazati zlostavljanje na poslu i tako podneti tužbu za psihičko maltretiranje
Da biste uspešno dokazali mobing na poslu i podneli tužbu za psihičko maltretiranje, kada stvari već nisu mogle mirnim putem unutar firme da se reše, važno je sprovoditi korake pažljivo i sistematično. Evo proširenog objašnjenja koje vam može pomoći da postupite na efikasan način:
- Vodite dnevnik:
Počnite voditi detaljan dnevnik u kojem ćete beležiti sve incidente i situacije koje smatrate mobingom. Zabeležite datume, vreme, mesto, osobe koje su bile prisutne, i opis događaja. Ovo će biti vaša osnovna referenca za podnošenje tužbe za psihičko maltretiranje. - Skupite dokaze:
Prikupite sve dostupne dokaze o mobingu. To mogu biti e-mailovi, poruke, snimci razgovora, fotografije ili bilo koji drugi materijal koji može potkrepiti vaše tvrdnje. Ovo je vrlo bitan podatak za tužbu za psihičko maltretiranje. - Svedoci i svedočenja:
Ako postoji svedok ili svedoci mobinga, zamolite ih da vam daju pismene izjave ili svedoče u vašu korist ako je to moguće. Imajte na umu da neki svedoci možda neće biti voljni da govore, pa budite obazrivi. - Zaštita od osvete:
U mnogim slučajevima, osobe koje prijavljuju mobing brinu se odmazdom. Ovo je razumljivo, ali zakon obično pruža zaštitu od osvete. Budite sigurni da ste upoznati sa svojim pravima u vezi sa zaštitom od osvete.
Kako dokazati mobing na poslu može biti složeno, ali treba da budete strpljivi i uporni u tome. Tako ćete zaštiti svoja prava, jer će vam tužba za psihičko maltretiranje pomoći na tom putu.
> Pročitajte i naš tekst na temu: Tužba za utvrđivanje očinstva.
Dodatne informacije u nastavku…
Primer prijave za mobing
Prijava za mobing treba da bude jasna, precizna i sadrži relevantne informacije kako bi se adekvatno istražila i rešila situacija. Evo kako može izgledati primer prijave za mobing:
[Ime i prezime žrtve mobinga]
[Adresa]
[Grad, Poštanski broj]
[Kontakt telefon]
[E-mail adresa]
[Datum]
[Ime i prezime nadređenog ili osobe za prijavu mobinga]
[Naziv kompanije]
[Adresa kompanije]
[Grad, Poštanski broj]
Predmet: Prijava mobinga na radnom mestu
Poštovani/na [Ime nadređenog ili osobe za prijavu],
Ovim putem želim da podnesem zvaničnu prijavu mobinga na radnom mestu u [Naziv kompanije]. Osećam se primoranim/om da ovo učinim kako bih zaštitio/la svoja prava i osećao/la se sigurno na radnom mestu.
Molim vas da obratite pažnju na sledeće informacije u vezi sa mobingom koji sam doživeo/la:
Opis događaja:
Navesti konkretne incidente mobinga, uključujući datume, vreme, mesto i osobe koje su bile prisutne.
Vrste mobinga:
Navesti koje vrste mobinga sam doživeo/la, kao što su verbalno zlostavljanje, širenje glasina, izolacija, ili druge oblike nepoželjnog ponašanja.
Svedoci:
Ako postoje svedoci koji su bili prisutni tokom incidenata mobinga, navedite njihova imena i kontakt informacije, ukoliko su voljni da svedoče.
Dokazi:
Prilažem relevantne dokaze kao potkrepljenje mojoj prijavi. To mogu biti kopije e-mailova, poruka, fotografija ili drugi materijal koji ilustruje situaciju.
Posledice:
Kratko opišite kako su ovi incidenti mobinga uticali na moje mentalno i fizičko zdravlje, produktivnost na poslu i opšte blagostanje.
Molba za rešavanje:
Molim vas da odmah pokrenete internu istragu kako biste razmotrili ove tvrdnje i preduzeli odgovarajuće mere kako biste sprečili dalji mobing.
Zaštita od osvete:
Molim vas da obezbedite zaštitu od osvete tokom ovog procesa, kako bih se osećao/la sigurno dok se prijava istražuje.
Unapred zahvaljujem na vašoj pažnji i brzom delovanju u vezi sa ovom prijavom. Očekujem vaš odgovor.
S poštovanjem,
[Ime i prezime žrtve mobinga]
Molimo vas da prilagodite ovaj primer prijave svojoj konkretnoj situaciji i kompaniji, a takođe i da sledite unutrašnje procedure i politike kompanije za prijavu mobinga.
Pročitajte i tekst na temu: kako pokrenuti postupak za zaštitu od mobinga
Tužba za mobing na poslu i sudska praksa
Rok za podnošenje tužbe za mobing je šest meseci od dana kada se desila poslednja situacija koja predstavlja zlostavljanje.
Ukoliko se desilo mirenje, rok za podnošenje tužbe je 15 dana od kada je dostavljeno obaveštenje da zaposleni nije zadovoljan razrešenjem postupka.
I pored toga što je mobing na poslu označen kao hitan slučaj, sudska praksa priča totalno drugu priču. Ukoliko ovaj postupak dugo traje, propisane su određene mere zaštite za žrtvu zlostavljanja:
- poslodavac može da premesti zlostavljača u drugu radnu okolinu
- poslodavac može da udalji zlostavljača sa rada uz određenu novčanu naknadu u obliku zarade
- zaposleni ima pravo da odbije da radi dok traje sudski proces i da za to dobije novčanu naknadu u visini mesečne zarade
Potencijalni primeri mere zaštite:
- zabrana prilaska
- obaveza vraćanja zaposlenog na rad
- plaćanje naknade zarade zaposlenom u toku spora
Ostavite odgovor