NEOVLAŠĆENO DRŽANJE OPOJNIH DROGA (član 246A krivičnog zakonika)

NEOVLAŠĆENO DRŽANJE OPOJNIH DROGA

Krivično delo neovlašćeno držanje opojnih droga iz člana 246a Krivičnog zakonika naš zakonodavac je kao samostalno krivično delo uveo izmenama i dopunama Krivičnog  zakona 2009. godine.

Krivično delo predstavlja neovlašćeno držanje narkotika u manjoj količini za sopstvenu upotrebu.

Odredbom člana 246a stav 1. predviđeno je da: „ko neovlašćeno drži u manjoj količini za sopstvenu upotrebu supstance ili preparate koji su proglašeni za opojne droge, kazniće se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine, a može se osloboditi od kazne. U stavu 2 člana 246a – Neovlašćeno držanje opojnih droga stoji da se učinilac iz stava 1 može osloboditi od kazne ako otkrije od koga nabavlja drogu. U stavu 3 je propisano da će se opojne droge oduzeti.“

Pročitajte i naš tekst o alimentaciji

Kazna za neovlašćeno držanje opojnih droga

Kao što vidimo iz samog člana zakona kazne za ovo krivično delo su jako širokog raspona, mogu da budu blage – novčana kazna i izuzetno stroge kazna zatvora do tri godine. Iz navednih razloga izuzetno je važno da okrivljeni još prilikom prvog saslušanja angažuje branioca iz reda advokata, kako bi u slučaju osude kazna bila što blaža. 

Radnja izvršenje krivičnog dela  predstavlja  samo neovlašćeno držanje u manjoj količini za sopstvenu upotrebu supstanci ili preparata koji su proglašeni za opojne droge.

Držanje opojne droge podrazumeva faktičko raspolaganje opojnom drogom od strane izvršioca krivičnog dela nezavisno od mesta na kome se opojna droga nalazi.

Na primer ovo krivično delo postoji „kada se droga nalazi u džepu od farmerki 0,38 grama heriona“ ili „kada prilikom pretresa okrivljenog nije pronađena ništa ali je na udaljenosti od 1,5 metara pronađena kesica u kojoj je bila opojna droga“.

Uslovi za postojanje krivičnog dela o neovlašćenom držanju opojnih droga

Da bi postojalo krivično delo Neovlašćeno držanje opojnih droga, neophodno je da budu ispunjena dva uslova:

    1. Da je reč o manjoj količini opojne droge.
    2. Da se manja količina opojne droge drži za sopstvenu upotrebu.

U sudskoj  praksi pitanje šta je manja količina opojne droge se ceni od slučaja do slučaja „prema svakom učiniocu posebno“. Ne postoji pravni standard za neovlašćeno držanje opojnih droga, a drugi uslov je držanje za sopstvenu upotrebu. Po pravilu zaključak se donosi na osnovu sledećih okolnosti: da li je učinilac zavisnik od narkotika, o kojoj vrsti i količini opojne droge je reč i na koji način se opojna droga drži.

Možda će vas zanimati i naš tekst na temu: krivični postupak prema maloletnicima.

Koja količina neovlašćenog držanja opojnih droga stvara problem?

Problem nastaje kada se neovlašćeno drži veća količina opojne droge za sopstvenu upotrebu. U tom slučaju može da bude reč o krivičnom delu iz člana 246 – Neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga, ukoliko se utvrdi da je postojala namera učinioca da proda narkotike.

Kao kazna za krivično delo iz člana 246a Neovlašćeno držanje opojnih droga propisna je novčana kazna ili kazna zatvora do 3 godine, sud određuje sankciju u zavisnosti okolnosti svakog konkretnog slučaja. Naročito ceni olakšavajuće odnosno otežavajuće okolnosti kao što su: lične prilike učinioca, da li je prethodno učinilac osuđivan, držanje nakon izvršenja krivičnog dela itd.

Kada se činilac oslobađa od kazne?

Poseban slučaj oslobađanja od kazne postoji ukoliko učinilac otkrije od koga nabavlja drogu. U pitanju je fakultativan osnov za oslobođenje od kazne što znači da neće svaki učinilac koji otkrije od koga nabavlja narkotike biti oslobođen kazne, nego ostavlja sudu na ocenu da ukoliko želi može da iskoristi tu mogućnost u zavisnosti od konkretnog slučaja.

Izvršilac krivičnog dela može da bude svako lice, subjektivna strana krivičnog dela podrazumeva umišljaj i nameru da se opojna droga lično koristi. 

Za sva dodatna pitanje budite slobodni da nas kontaktirate na mobilni: 069/208-2800 ili telefone: 011/2142329 | 011/3116071. Advokati Beograd.

Pozovite nas!